Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Kitap Yayımlama

Genç Kitapevi’ne gelen taleplerin çoğunda yazarlar kitaplarını ücretsiz bastırmak istediklerini söylemektedir. Ücretsiz kitap çıkarabilmek mümkün mü? Bunun için ne yapmak gerekir?

Yayınevimize bir kitap basımı talebiyle bir eser geldiğinde dosya üç aşamalı bir ön incelemeden geçirilir. Bu aşamalardan önce Yazarın Genç Yazarlar Derneği üyesi olması zorunludur.

 

Birinci aşama: Bu aşama Genç Yazarlar Derneği heyeti tarafından yapılır. Yayın heyeti edebiyat, şiir, tarih, araştırma gibi branşlaşmış editör ve redaktör heyetinden oluşur. Bu heyetten herkes gelen dosyanın kısa bir bölümünü alarak inceler ve değerlendirmesini söyler. Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi verilir.  Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olduğu  bilgisini vermesi durumunda ise ikinci aşamaya geçilir.

 

İkinci aşama: Dosyanın türü ne ise o türde uzmanlaşmış editör tarafından daha ayrıntılı bir incelemeye tabii tutulur. Branş editörünün  kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi verilir.  Branş editörünün  kitabın basıma uygun olduğu  bilgisini vermesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçilir.

 

Üçüncü aşama: İlk iki aşamada kitabın basılması yönünde karar verilmiş ise bu aşamada pazarlama bölümü kitabın basılması durumunda satış durumun ne olacağını değerlendirir.  Bu değerlendirme içerikten bağımsız olarak yazarın kitlesi, sosyal medya kullanımı, daha önce kitabı varsa bunların satış grafikleri gibi elli kadar kriter üzerinden yapılır. Bu değerlendirme sonucunda kitabın ücretli veya ücretsiz basılacağına karar verilir.

Eğer kitabın ücretsiz basılması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara yüzde kaç telif ödeneceği, kitabın kaç yıllık telifinin yayınevinde kalacağı gibi ayrıntılar ortaya konur ve yazara sunulur. Yazarın şartları kabul etmesi durumunda kitap baskı süreci başlamış olur.

Eğer kitabın ücretsiz basılmaması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara durum bildirilir. Yazar ücretli kitap basımını kabul ederse, kitap basım paketlerinden bütçesine göre tercih yapar ve baskı süreci başlamış olur.

Dolayısıyla dosyanızı ücretsiz kitap bastırmak için yayınevimize gönderdiğinizde hem içeriğin iyi olması hem de satış riski konusunda bir elemeden geçmesi gerekmektedir. Elbette içerikte hatalar olacaktır. Bu hatalar editasyon aşamasında düzeltilecektir. Buradaki içeriğin iyi olmasından kastımız dosyanın genel olarak edebi, sanatsal, bilimsel açıdan değerli olmasıdır.

Ücretsiz kitap basım talebiyle dosya gönderirken, muhakkak özgeçmişiniz, varsa sosyal medya hesaplarınız ve etkilediğiniz kitleler hakkında bilgi verin. Daha özetle yayınevini, neden sizin kitabınızı ücretsiz basması gerektiğine ikna etmelisiniz.

Dosyalarınızı info@gyd.org.tr adresine göndererek kitap basımı konusunda değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmadan ÜCRETSİZ Kitap, Derneğe üyelik ücretlerinden ve basılan kitapların satış gelirinden karşılanmaktadır. Her üye ve yazar bir diğer yazarın kitabı için destek vermiş olur.

Dernek sayfamız : gyd.org.tr

Satış Sayfamız: kitapevi.gencyazi.com

Kapat