Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Kitap Yayımlama

Genç Kitapevi’ne gelen taleplerin çoğunda yazarlar kitaplarını ücretsiz bastırmak istediklerini söylemektedir. Ücretsiz kitap çıkarabilmek mümkün mü? Bunun için ne yapmak gerekir?

Yayınevimize bir kitap basımı talebiyle bir eser geldiğinde dosya üç aşamalı bir ön incelemeden geçirilir. 

Birinci aşama: Bu aşama Genç Yazı heyeti tarafından yapılır. Yayın heyeti edebiyat, şiir, tarih, araştırma gibi branşlaşmış editör ve redaktör heyetinden oluşur. Bu heyetten herkes gelen dosyanın kısa bir bölümünü alarak inceler ve değerlendirmesini söyler. Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi verilir.  Yayın heyetindeki çoğunluğun kitabın basıma uygun olduğu  bilgisini vermesi durumunda ise ikinci aşamaya geçilir. 

İkinci aşama: Dosyanın türü ne ise o türde uzmanlaşmış editör tarafından daha ayrıntılı bir incelemeye tabii tutulur. Branş editörünün  kitabın basıma uygun olmadığı bilgisini vermesi durumunda yazara kitabın basıma uygun olmadığı bilgisi verilir.  Branş editörünün  kitabın basıma uygun olduğu  bilgisini vermesi durumunda ise üçüncü aşamaya geçilir. 

Üçüncü aşama: İlk iki aşamada kitabın basılması yönünde karar verilmiş ise bu aşamada pazarlama bölümü kitabın basılması durumunda satış durumun ne olacağını değerlendirir.  Bu değerlendirme içerikten bağımsız olarak yazarın kitlesi, sosyal medya kullanımı, daha önce kitabı varsa bunların satış grafikleri gibi elli kadar kriter üzerinden yapılır. Bu değerlendirme sonucunda kitabın ücretli veya ücretsiz basılacağına karar verilir.

Eğer kitabın ücretsiz basılması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara yüzde kaç telif ödeneceği, kitabın kaç yıllık telifinin yayınevinde kalacağı gibi ayrıntılar ortaya konur ve yazara sunulur. Genelde çalışma şartlarımız %60 yazara kitaptan tehlif %40 yayınevinedir. Yazarın şartları kabul etmesi durumunda kitap baskı süreci başlamış olur.

Eğer kitabın ücretsiz basılmaması yönünde bir rapor ortaya çıkmışsa yazara durum bildirilir. Yazar ücretli kitap basımını kabul ederse, kitap basım paketlerinden bütçesine göre tercih yapar ve baskı süreci başlamış olur.

Dolayısıyla dosyanızı ücretsiz kitap bastırmak için yayınevimize gönderdiğinizde hem içeriğin iyi olması hem de satış riski konusunda bir elemeden geçmesi gerekmektedir. Elbette içerikte hatalar olacaktır. Bu hatalar editasyon aşamasında düzeltilecektir. Buradaki içeriğin iyi olmasından kastımız dosyanın genel olarak edebi, sanatsal, bilimsel açıdan değerli olmasıdır.

Ücretsiz kitap basım talebiyle dosya gönderirken, muhakkak özgeçmişiniz, varsa sosyal medya hesaplarınız ve etkilediğiniz kitleler hakkında bilgi verin. Daha özetle yayınevini, neden sizin kitabınızı ücretsiz basması gerektiğine ikna etmelisiniz.

Dosyalarınızı kitabevi@gencyazi.com adresine göndererek kitap basımı konusunda değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Satış Sayfamız: https://kitabevi.gencyazi.com/ Kitapları sadece kendi web sitemizden basarız böylece dağıtım kanalları ve satış kanallarının talep ettiği yüksek komisyon oranlarına maruz kalınmaz. 

Örneğin bir kitap 4 TL basım maliyeti var bu kitabı biz en fazla 20TL'ye satışa sunuyoruz böylece yazar 11 tl para kazanır her kitabın satışından.

Dağıtım kanalları min %40 ile %60 iskonto ile çalışmakta böylece kitap makiyeti 4 TL olan kitaplar 39TL veya 29TL gibi rakamlarla satışa sunulur ki ( çok pahalı ) yayınevi ve yazara para kalabilsin. 

Kapat