Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Editörlük Redakte

Kitabın içeriğindeki en ince ayrıntılara kadar editörler düşünüyor ve düzenler maalesef birçok yazar editörün ne iş yaptığını bilmez. Hatta birçok yayınevi de editörün ne iş yaptığını bilmez. Bilgisayar açmasını öğrenmiş Word dosyalarında kırmızıları düzelten kişiyi editör olarak nitelendirmeleri maliyet açısından olsa gerek diye düşünüyoruz. 

  Edit;ör kitabın bütününü inceler, bölümler halinde ayrılmış ise bölümlerin kısalığını ve uzunluğunu inceler. Kitapta yer alan konular ile ilgili yanlış ve eksik bilgileri inceler, var ise ilave edilmesi gerekenleri belirtir? Tekrar var mı? Konu dağınık mı anlatılmış ayrıntılar gereksiz mi verilmiş inceler. 

   Editörler mezun oldukları bölümden kaynaklı alışkanlıkları ile çok okur ve sürekli gündemi takip ederler. Takip edilen ve tutulan kitapları ve içeriklerini bilir ve yazarı buna göre yönlendirirler. Editör kitabın konusunun anlatım tutarsızlıklarını ve yanlışlıkları yazar ile paylaşır ve yazara fikir verir. Mantık ve kurgu hataları var mı? Yazar kitabını yazarken heyecan ile yazdığında ve kendini doğru eleştiremeyeceğinden kitabına dışardan bakamaz. Mantık ve kurgu hatalarını görmesi de pek mümkün olmaz. 

   Editör kitabı inceler ve hataları bulur. Kitabın anlatım dili akıcı mı? 

  Edit;ör anlatım dilinin akıcı olmasına önem verirler, kitabın sürükleyici ve ilgi çekici olmasını anlatımın akıcı olabilmesi için gerekir ise yazara kurgunu değişmesini de önerebilirler. Kitabınız için seçtiğiniz isimi sorgular ve eğer içeride uygun, ya da ilgi çekici değil ise yazara önerilerde bulunur. Bu konuda editörünüze ve bize güvenmenizi tavsiye ederiz. 

   Kapak ve arka kapak Her okurun bildiği gibi kitabın en önemli ve dikkat çekici bölümü kapağı ve arka kısım yazısıdır. Okurunuz kitabınızı eline aldığında ilk olarak kapağına ve arkasına bakacak ve izlenimi doğrultusunda okuyup okumamaya kara verecektir. Bu aşamada editörümüz yazarı ve tasarım ekibimizi yönlendirir. Son okuma Editörümüz yukarıdaki işlemleri bitirdikten sonra kitabınızı son bir kez daha okur ve tasarım ekibimize teslim eder. Böylece tüm hatalar minimuma iner. İşi burada bitmez tabi ki Editörümüz kitabın pazarlama aşamasında yazara, tanıtım ve pazarlama ekibimize görüşlerini bildirir. Kitabın doğru kitleye ulaşması için gerekli desteği sağlar. Yazarlar çoğunlukla editöre para vermektense öğretmen bir yakınına inceletmek gibi bir çare bulur. (En iyi ihtimal ile Türkçe öğretmeni) Unutmayınız ki madenin değerini sarrafı bilir... 

Kapat